Logo ubytování Goliáš Logo ubytování Goliáš

Goliášem doporučené výlety:

Kutání stříbra na Tolštejnském panství

V okolí hradu Tolštejna se od šestnáctého století pokoušeli lidé s větším či menším úspěchem dolovat stříbro a rudy pro sklářské hutě. Městečko Jiřetín pod Jedlovou bylo založeno právě díky tomu. Dnes se zde v budově fary nachází Hornické muzeum. Nedaleko od Jiřetína (cca 2 km od náměstí po žluté turistické trase) je pěkná naučná stezka „Údolí Milířky“ v místě takzvané Lužické poruchy, kde se dolovalo nejvíc a kde zůstalo zachováno několik štol. Jediná veřejně přístupná štola (v turistické sezóně) svatého Jana Evangelisty je přímo v Jiřetíně. Do Jiřetína se nejlépe dostanete autobusovým nebo vlakovým spojením přes Rybniště nebo na kole po cyklotrase č. 3013 a 3052 přes Horní Podluží. Podrobné informace o regionu vámi rádi poskytnou v infocentru Tolštejnského panství na náměstí. Výlet (celkem cca 10 km) můžete spojit s návštěvou hradu Tolštejna.

ZAJÍMAVOSTI VÝLETU:

Hornické muzeum v Jiřetíně pod Jedlovou

Hornická naučná stezka „Údolí Milířky“

Hrad Tolštejn

Štola sv. Jana Evangelisty

Větrný mlýn Světlík

Infocentrum Tolštejnského panství

ČASOVÁ NÁROČNOST VÝLETU:

8 až 10 hodin (celodenní výlet)

MAPA VÝLETU

DOPORUČUJEME

Hornické muzeum v Jiřetíně pod jedlovou

Hornické muzeum v Jiřetíně pod Jedlovou se nachází v budově fary. Informace k návštěvě muzea vám poskytnou v infocentru Tolštejnského panství.

Naučná stezka Údolí Milířky

Naučná stezka „Údolí Milířky“ je vybavena informačními panely, z nichž se dozvíte mnoho zajímavostí o středověkém dolování v místě takzvané Lužické poruchy.

Vchod do štoly - hornická naučná stezka Údolí Milířky

Vchody do zachovaných štol jsou zabezpečeny z bezpečnostních důvodů a také proto, že štoly poskytují zimoviště pro chráněné druhy živočichů, zejména netopýrů.

Štola v údolí Milířky - Lužické hory

Pohled do částečně zaplavené štoly v údolí Milířky.

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Vchod do turisticky přístupné rudné štoly sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou

Návštěvníci obdivují dovednost a dřinu středověkých horníků, kteří štoly na území Tolštejnského panství vykutali jen s pomocí primitivních nástrojů.

Štola Sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou

Průvodce ukazuje návštěvníkům rudnou žílu ve štole sv. Jana Evangelisty.

Potok Milířka v Lužických horách

Potok Milířka, který byl zdatným pomocníkem středověkých havířů. Údajně se v něm kdysi dávno rýžovalo stříbro.

Jiřetín pod Jedlovou - v pozadí Jedlová v Lužických horách

Původně havířské městečko Jiřetín pod Jedlovou horou (Sankt Georgenthal) je dnes oblíbeným turistickým střediskem a městskou památkovou zónou (lidová architektura podstávkových a hrázděných domů).

Větrný mlýn Světlík - Horní Podluží

Pokud se z Krásné Lípy do Jiřetína vydáte po cyklotrase č. 3013, narazíte na jeden z nejzachovalejších větrných mlýnů ve střední Evropě. Mlýn má zachovalé lopatky i vnitřní mechanismus.
JINÝ VÝLET